Integrovaný Systém Technického Zabezpečení ALTEX®

ALTEX ACS – Identifikační vstupní systém

Systém kontroly vstupu ve většině případů tvoři základ řešeni u vybraných zákazníků. Na ten je možné navazovat další technologie a moduly. Vlastni identifikace uživatele je realizována pomoci nejmodernějších identifikačních technologii, kde je jako médium využíváno bezkontaktní identifikační karty, dálkového radiofrekvenčního ovladače nebo biometrického identifikátoru (otisk prstu, oční duhovka, obličej,…).

Vybraná identifikační technologie je připojována na řídící elektroniky, které jsou schopny zajistit funkce od prostého uvolněni el. zámku, závory, vstupního turniketu až po zastřeženi vybraných prostor, monitorování teploty, přenos obrazové informace z objektu včetně záznamu videoalarmu (JPEG, MJPEG). Způsob chováni řídících elektronik je konfigurovatelný na základě projektového zadáni. V řídícím SW jsou všechna zařízení monitorována v prostředí Windows s možnosti jejich dálkového ovládání, upgrade firmware či rekonfigurace hyper terminálem. Základní technologické prvky umožňují realizovat komplexní bezpečnostní řešeni, které je možné i později aktualizovat podle potřeb investora.

Základní parametry modulu kontroly vstupu:

  • počet uživatelů v lokální instalaci aplikace ALTEX je maximálně 32 000; s distribuovanou databází v sítích WAN je maximální počet uživatelů 64 000.
  • 16 úrovní přístupových hesel pro obsluhu s možností jejich vzájemné kombinace.
  • 32 časových zón s dvěma časovými intervaly s rozlišením po 1 min.
  • 10 240 skupin pro dělení uživatelů.
  • neomezený počet jednotek (systémových zařízení).
  • datové výstupy umožňují export databází pro archivaci a případné zpracování externími systémy.
  • informační událostní sestavy, sestavy o přístupových právech.
  • možnost přidělení jednomu uživateli více identifikačních prvků (kód karty, duhovka, otisk prstu, pager, různé typy bezkontaktních identifikátorů kompatibilních s technologií identifikačních karet).
  • čtecí zařízení v modifikacích podle požadavků uživatele.
  • čtecí terminály s displejem a klávesnicí s možností připojení vybraných ID technologií.
  • návštěvnický systém.

ALTEX ACS – Výdej zaměstnaneckých průkazů

Pro zadání a výdej identifikační karty uživateli je v systému ALTEX k dispozici dialog pro vydej zaměstnaneckého průkazu, který je přístupný z náhledu na uživatele systému. Pomocí tohoto nástroje lze provést pořízení fotografie uživatele, kterou lze následně vytisknout na připojenou sublimační tiskárnu realizující vlastni potisk identifikačních karet a průkazů. Design průkazu a data, která budou tištěna, lze nakonfigurovat na základě přání zákazníka. Digitalizace portrétu uživatele se provádí pomocí standardních technických prostředků komunikujících rozhraním TWAIN nebo souborově, kde můžeme jmenovat digitální fotoaparát, digitální videokamera, scanner nebo digitalizační karta s připojenou CCTV kamerou.

Dále lze připojit fotografii přímo ze souboru. Systém ALTEX poté přidělí fotografii jedinečné jméno souboru, a to je posléze svázáno s uživatelem. Další využití pořízených fotografii je např. při náhledu bezpečnostní agenturou na události systému, kde je možné porovnat, zda osoba vstupující do objektu je totožná s osobou obsaženou v uživatelské databázi.

ALTEX ACS – Návštěvnický systém

Významnou součásti řešeni kontroly vstupu je modul evidence návštěv vstupujících do vybraného objektu. Jedná se o velice efektivní řešení, které zcela nahrazuje známé „návštěvní knihy“, přináší detailní přehled o jejich pohybu v objektu a zároveň pracovníkům ostrah nebo recepcí umožňuje výrazné zefektivnění jejich činnosti.

Návštěvnický modul umožňuje rychle získat informace o přítomnosti navštívené osoby v objektu, o posledním pohybu navštíveného, o telefonickém spojení na navštívenou osobu (zobrazeni fotografie) nebo o aktuálním pohybu návštěvníka. Knihu návštěv je možné využít bez nutnosti opětovného zadávání návštěvníka. Výraznou pomocí je možnost nastavení alarmu u „nežádoucích návštěv“ nebo doplněni informace např.: „Vstup pouze s doprovodem“ atd.

Výhodou je, že obsluha ve vstupním prostoru nezadává vlastní právo ke vstupu, ale vydávané kartě je přiřazena trasa zadaná ve formuláři uživatele (navštívené osoby). Toto právo je zadáno správcem systému a návštěvníkovi definuje přístupovou trasu k navštívenému. Pro zavedení návštěvy do knihy je možné také použit OCR čtečky dokladů splňující formát Evropské unie a tím velice urychlit provoz. Z hlediska provozu se jedná o velice jednoduchou proceduru, kdy je zapsán návštěvník do knihy návštěv a je mu zadáno ke komu jde. Na čtečce u PC je mu načtena karta, která bude mít po dobu jeho pobytu v objektu nastavena práva odpovídající přístupové trase k navštívenému, který je v systému jako uživatel.

Při odchodu návštěvy je karta automaticky deaktivována buď opět pomocí čtečky na PC, odchodové čtečky nebo pomocí odebírače návštěvnických karet RDR-VIS-BOX, který zajisti odebrání karty. Odpadá tedy známý problém, kdy návštěvníci nevědomě odnášejí karty z objektu a dochází tak k finančním ztrátám při provozu systému v podobě nutnosti nákupu nových karet. Pokud není při odchodu návštěvy použit odebírač, pak je možné nastavit akustické hlášeni pro obsluhu na recepci, které může byt realizováno spuštěním WAV souboru (např. NÁVŠTĚVA ODCHÁZÍ).

Jako doplňující funkci je možné použít kombinaci s modulem DIGITALIZACE OBRAZU, kdy je možné na základě identifikace návštěvnické karty, např. na turniketu, uložit sekvenci snímků nebo spojitý obraz ve formátu JPEG a MJPEG.

 

Go to Top